Kullanım Rehberi

Bu kullanım rehberinde açıklananlar dışında herhangi bir desteğe ihtiyacınız olursa destek talebi oluşturabilirsiniz.

GÜVENLİK UYARISI

Kendisini BorsaDEX çalışanı olarak tanıtabilecek sahte hesaplara karşı dikkatli olun. BorsaDEX asla cüzdan özel anahtarınızı veya kurtarma kelimelerinizi talep etmez. Tarayıcınızın adres çubuğunda borsadex.com yazdığından her zaman emin olun.

İŞLEM ÜCRETLERİ

Al-Sat İşlemleri

Piyasa yapıcı/alıcı işlem ücreti %0.001'dir ve teklif yapılan kripto para biriminden tahsil edilir. Örneğin; emir verilen işlem çifti TOMO/USDT ise işlem ücreti USDT'den tahsil edilir. Emir iptal etme işlem ücreti %0'dır; yalnızca TOMO işlem çiftlerinde sabit 0.001 TOMO'dur. İşlem ücretleri emir verildiğinde değil, emirler gerçekleştiği/eşleştiği anda tahsil edilir.  

TomoBridge

Wrap işlemlerinden ücret alınmaz. Unwrap işlem ücret oranları ise şu şekildedir:

BTC: 0.0004 BTC
ETH: 0,01 ETH
USDT: 20 USDT
YFI: 0,001 YFI
FTT: 0,3 FTT
DXD: 0.01 DXD
SRM: 1.1 SRM
DEC: 10 DEC
HY: 5 HY
LUA: 150 LUA
LINA: 450 LINA

P2P Kredi

Borç Veren: Ücretsiz
Borç Alan: Geri ödenecek toplam kredi tutarının %0,005'i
Örnek: Bir kullanıcı 1.000 USDT ödünç almak istiyorsa; % 0.005*1.000 = 5 USDT hizmet ücreti öder.

İptal Etme
Borç Veren: Ödenecek toplam kredi tutarının %0,0005'i (borç verilen para üzerinden)
Borç Alan: Ödenecek toplam kredi tutarının %0.0005'i (teminatlandırılan para üzerinden)

BAŞLIKLAR

1. TOMO CÜZDAN SAHİBİ OLMAK
    1.1 TomoWallet Web
    1.2 TomoWallet Mobil
2. BORSADEX'E GİRİŞ
    2.1 Web Sürüm
    2.2 Mobil Sürüm
3. TOMOBRIDGE
4. P2P KREDİ
5. VIDEO EĞİTİM

1. TOMO CÜZDAN SAHİBİ OLMAK

TomoWallet, TomoChain ile etkileşime girmenize yardımcı olan istemci tarafın arayüzüdür. BorsaDEX'te işlem yapmaya başlamak için de TOMO cüzdana ihtiyacınız vardır. TOMO cüzdan edinmek içinn web sürümü kullanabilir. iOS veya Android cihazınıza TomoWallet uygulamasını yükleyebilirsiniz.

1.1 Web Cüzdan

Web sürüm üzerinden cüzdan oluşturmak için https://wallet.tomochain.com adresine gidin. Sağ üst köşeden dili Türkçe yapın.

"Yeni Cüzdan Oluştur" butonuna basın. 12 kurtarma kelimelerinizi öğrenmek için "Kurtarma İfadesine Geç" butonuna basın ve kelimeleri güvenli bir yere not edin.

Dilerseniz "Keystore Olarak Kaydet" seçeneğiyle, anahtar kelimelerinizi json türü dosya olarak da saklayabilirsiniz. Bu seçenekle, dosyaya ayrı bir parola da belirlemeniz gerekecektir. Bu parolayı da sakın unutmayın. Ayrıca "Özel Anahtarı Göster" ile de özel anahtarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Kurtarma yedeklemenizi yaptıktan sonra "Kurtarma İfadesini Yazdım" butonuna basın ve açılan sayfada kurtarma kelimelerinizi sırsasıyla seçtikten sonra "Doğrula" butonuna basın. Daha sonra cüzdanına ulaşmak için "Şimdi Cüzdana Erişin" butonuna basın.

1.2 Mobil Cüzdan

iOS veya Android cihazınıza TomoWallet uygulamasını indirin. Uygulamayı açın. [Yeni Cüzdan Oluştur] butonuna tıklayın. "Cüzdanınızı Koruyun" başlıklı metni okuyun ve [Cüzdanı Yedekle] butonuna tıklayın. (Bu adımı atlayabilirsiniz, ancak cüzdanınızı yedeklemenizi önemle tavsiye ederiz.)

[Cüzdanımı Yedekle] butonuna tıkladıktan sonra, [Devam] butonuna tıklayın ve kelimeleri güvenli bir yere yazın. Ardından TomoWallet uygulamasına da yazarak onaylayın. Kelimeleri onayladığınızda, cüzdanınız kullanıma hazır olacaktır. 

2. BORSADEX'E GİRİŞ

BorsaDEX'te kayıt olmak diye bir eylem yoktur; TOMO cüzdanınızı borsaya bağlayarak işlem yapmaya başlarsınız. Dilerseniz mobil, dilerseniz masaüstü cihazınız ile BorsaDEX'i kullanabilirsiniz.

2.1 Web Sürüm

Masaüstünden BorsaDEX'e bağlanmak için market.borsadex.com/unlock adresine gidin ve TOMO cüzdanınızı bağlayın. TomoChain ile %100 uyumlu Pantograph'ı kullanmanızı tavsiye ederiz. MetaMask kullanacaksanız ağınızı TomoChain olarak değiştirmeyi unutmayınız.

2.2 Mobil Sürüm

BorsaDEX'i iOS veya Android TomoWallet uygulaması ile kullanabilirsiniz. Uygulamanın ana ekranındaki uygulamalar bölümünden Dapp Browser'ı açın ve adres çubuğuna borsadex.com yazarak sayfaya gidin.

Her seferinde Dapp Browser'a girip, adres çubuğuna linki girmek ile zaman kaybetmemek için; sayfaya gittikten sonra, adres çubuğunun solunda bulunan yer imine ekleme işaretine basın ve sarı hale getirin.

Bu sayede BorsaDEX'i, TomoWallet uygulamasının ana giriş ekranında en alt kısıma eklemiş olacaksınız ve bir tıklama ile borsa ana sayfasına ulaşabileceksiniz.

BorsaDEX giriş sayfasından da BORSAYA GİT'e basarak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.3. TOMOBRIDGE

*Kripto paralarınızı ORIJINAL <-> TRC21 Token olarak wrap/unwrap etme işlemlerini TomoBridge kullanmadan; BorsaDEX web sürümün Portfolyo, mobil sürümün Fonlar kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

TomoBridge, diğer blockchain platformlarını TomoChain platformuna bağlayan çapraz zincir portalıdır. Yani, farklı blokzinicirinde bulunan kripto paralarının köprü aracılığıyla TomoChain ağı içinde kullanılmalarını sağlar.

TRC21 wrapli tokenler; TomoChain A.Ş. tarafından oluşturulmuş, TomoChain blokzincirinde bulunan temel varlık/para birimi ile eşit miktarda desteklenen tokendir. Örneğin 1 tBTC, her zaman 1 BTC ile aynı değere sahip bir tokendir. TRC21 token, trade boyunca cüzdanınızda kalır ve TomoBridge aracılığıyla asıl varlık <-> TRC21 token olarak dönüştürülebilir.

Wrap edilmiş TRC21 tokenlere ihtiyacınızın nedeni; BorsaDEX gibi TomoX altyapılı merkezi olmayan borsalarda BTC veya ETH gibi diğer blokzincir platformuna ait paraların ticaretini yapabilmektir. Çünkü TomoX üzerinde çalışan merkezi olmayan platformlar, yatırımcılar arasında doğrudan işlem yapmak için akıllı sözleşmeler kullanır ve aynı token standardına sahip olmaları gerekir.

TomoChain'de yerel olmayan varlıklar (BTC, ETH gibi); TRC21 token standardı kullanılarak ağa taşındığında, bu kripto paraların işlem ücretleri tokenin kendisi ile ödenir; böylece işlemler için TOMO'ya sahip olmak zorunda değilsinizdir.

Kripto varlıklarının yatırma ve para çekme işlemleri basittir ve müdahale edilemez, denetlenebilir akıllı sözleşmelerle güvence altına alınır. Rezervin kanıtı, wrap edilmiş TRC21 tokenler ile TomoBridge tarafından saklanan asıl varlıklar (BTC, ETH gibi) arasındaki 1:1 eşitliği gösteren zincirdir. TRC token sahipleri, TRC21 tokenlerini asıl varlıklarını geri almak için kullandıklarında, TRC21 tokenleri yakılacaktır. TRC21 tokenlerin basılması + yakılması, TomoBridge cüzdanlarında tutulan rezervler; TomoScan ve ilgili blokzincirlerin scannerları ile izlenebilir ve doğrulanabilir.
[AKILLI KONTRAT VE CÜZDAN ADRESLERİNİ GÖR]

4. P2P KREDİ

P2P Kredi servisimiz; finansal aracıların katılımı olmadan, merkeziyetsiz şekilde kullanıcılar arasında kripto para destekli borç alma/verme hizmeti sağlayan bir kredi platformudur. Teminatlandırılmış varlıklar TomoX protokolü ile güvence altına alınan akıllı sözleşmelerde güvenle saklanır. BorsaDEX, kullanıcıların kendi faiz oranlarını ve şartlarını belirlemelerine olanak tanır. Şuanda teminat olarak BTC, ETH, TOMO yatırabilirsiniz. Diğer major kripto paralar için destek daha sonra eklenecektir.

Kullanımı Kolay

Kredi almak sorunsuz ve birkaç tıklamayla tamamlanır. Sadece ödünç alınacak varlık türünü, temel geri ödeme koşullarını ve teminat olarak kullanılacak varlığı seçin.

Özelleştirilebilir Faiz Oranları

Borçlu ve borç verenler, varlık ve faiz oranı tercihlerine göre otomatik olarak eşleşirler.

Borç Verenler ve Borçlular için Güvenlik

Daha yüksek teminat gereksinimleri belirleyerek, uygun tasfiye arabelleklerini koruyarak ve piyasa fiyatı verilerinde sık sık güncelleme yaparak kredi verenler için riskleri azaltırız. Ayrıca, otomatik teminat yükleme gibi son derece gelişmiş özellikler, borçluların teminatların değerinin düştüğü durumlarda teminatlarını korumalarına yardımcı olur.

Hizmet Bedeli

Borç Veren: Ücretsiz
Borç Alan: Geri ödenecek toplam kredi tutarının %0,005'i
Örneğin: Bir kullanıcı 1.000 USD ödünç almak istiyorsa, %0.005 * 1.000 = 5 USDT hizmet ücreti alınır.

İptal Etme Bedeli

Borç Veren: Ödenecek toplam kredi tutarının %0,0005'i (borç verilen para üzerinden)
Borç Alan: Ödenecek toplam kredi tutarının %0.0005'i (teminatlandırılan para üzerinden)

Teminat Yatırma Oranı

Toplam kredi değerinin %150'si.
Örnek: Bir kullanıcı BTC'ye karşı 1.000 USDT borç almak istiyorsa ve BTC fiyatı 7.500 USDT ise
= 1.000 * %150 / 7.500 = 0.2 BTC yatırmalıdır.

Teminat Çözülme Koşulları

- Kredi kapatılırsa; kredinin teminatı Borçlunun adresine gider.
- Kredinin tasfiye/likitide olması durumunda; kredinin teminatı Borç Verenin adresine gider.
- Teminat, kredi tasfiye/likitide olduğunda veya kapatıldığında serbest bırakılır.

Teminatın fiyatı akıllı sözleşmede ayarlanmadıysa, aşağıdaki formülde belirtildiği gibi; bir önceki epoch/dönemdeki (market fiyatı) tüm işlemlerin TomoX ortalama fiyatına eşit olacaktır (fiyat * miktar).

 
P: Fiyat | V: Hacim | Pn, Vn: Fiyat ve İşlem Hacmi #n

Likitide/Tasfiye

Oran: Toplam kredi tutarının %110'u.
Teminatın piyasa değeri, kredi değerinin %110'una düşerse, otomatik olarak likitide/tasfiye edilir ve Borç Verenin adresine gönderilir.
Teminatın Piyasa Değeri = Teminatlandırılmış Varlığın Piyasa Fiyatı * Teminatlandırılmış Varlığın Miktarı

Faiz

Borçlunun anaparayı/orijinal tutarı geri ödemeye ek olarak, borç verene faiz ödeme zorunluluğu vardır. Faiz aşağıdaki gibi hesaplanır:

I = F ∗ R ∗ T/365

I: Faiz
F: Ödünç alınan orijinal miktar
T: Süre (gün) (örneğin 1 gün, 14 gün, 30 gün…)
R: Yıllık faiz oranı

Erken Kapatma

Erken kapatma, bir kredinin borçlu tarafından erken geri ödenmesidir. Kısmi geri ödemeye izin verilmez.

Borçlu krediyi erken ödemeye karar verirse, o ana kadar ödemek zorunda olduğu normal faiz dışında, bir ön ödeme cezası alınır. (O noktadan vade tarihine kadar ödemek zorunda olduğu faizin yarısına eşittir)I: Faiz
F: Ödünç alınan orijinal miktar
T: Süre (gün) (örneğin 1 gün, 14 gün, 30 gün…)
R: Yıllık faiz oranı

Teminatlandırma

Otomatik Teminat Ekleme

Teminatınız piyasa değeri likitide değerine düşerse, BorsaDEX teminatınızı otomatik olarak yükler/ekler. Teminat tutarı; yeni likitide fiyatının, ilk likitide fiyatının %90'ına eşit olduğundan emin olmak için aşağıdaki formülle hesaplanacaktır.

 

A: Otomatik teminat yükleme için gerekli teminat tutarı
LA: Mevcut kilitli teminat miktarı
MP: (Eşleşen Fiyat) Emrin eşleştiği andaki teminatın fiyatı
CP: (Mevcut Fiyat) Teminatın mevcut fiyatı

Otomatik Yenileme: Desteklenmiyor

Geri Ödeme: Borçlu, kredinin değerini ve kredinin faizini vadeden önce Borç Veren'e geri ödemek zorundadır.

Otomatik Geri Ödeme: Borçlunun ödünç alınan varlık için yeterli bakiyesi varsa, sistem krediyi vade tarihinde otomatik olarak geri öder.

5. VİDEO EĞİTİM

BorsaDEX'de yapabileceklerinizi video üzerinden öğrenmek için YouTube kanalımızdaki eğitim serisini inceleyebilirsiniz.